Informácie
Starostlivosť o nábytok
l. PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA LAKOVANÉHO NÁBYTKU
Na lakovanie nábytku používame len tie najkvalitnejšie laky, ktoré sa vyznačujú primeranou tvrdosťou a odolnosťou voči poškodeniu. Je však dôležité si uvedomiť, že žiadny lak nie je odolný voči mechanickému poškodeniu.
Vyhnite sa najmä:
1. Vystavovaniu lakovaných prvkov vlhkosti a horúcej pare
2. Používaniu acetónu, čpavku, alkoholu a iných silných alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov na čistenie
3. Používaniu ostrých kefiek, špongií alebo handričiek na čistenie
4. Vareniu bez zapnutého odsávača pár v kuchynskom digestore
5. Vystavovaniu lakovaných prvkov dlhodobému slnečnému žiareniu. To môže viesť k zmene farby lakovaných prvkov.
Škvrny a ich odstraňovanie:
1. Nábytok by sa mal čistiť mierne navlhčenou mäkkou handričkou z mikrovlákna, potom by sa mal čistený povrch utrieť do sucha.
2. Výrobca nezodpovedá za poškodenie laku spôsobené používaním chemikálií. Použitie komerčne dostupných čistiacich prostriedkov je povolené za predpokladu, že sa najprv otestujú na laku na neviditeľných miestach.
3. Sklenené prvky z lakovanej strany očistite čistiacim prostriedkom na sklo bez rozpúšťadiel a alkoholu.
Il. PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA DYHOVANÉHO NÁBYTKU
Drevo je prírodný materiál, ktorého farba a kresba sú ovplyvnené mnohými faktormi, preto sa môžu vyskytnúť rozdiely v štruktúre a farbe prvkov, čo však nepredstavuje vadu výrobku. Pri výrobe drevených komponentov používame nemechanizované technológie spracovania, ako je ručné lakovanie a brúsenie. Vzhľadom na charakter ručnej práce sa môžu vyskytnúť povrchové nehomogenity, ktoré nepredstavujú vadu výrobku a neovplyvňujú jeho funkčnosť alebo trvanlivosť. Drevené prvky môžu počas používania vykazovať mierne odchýlky v tvare a rozmeroch v dôsledku špecifických prevádzkových podmienok (vlhkosť, teplotné rozdiely, osvetlenie atď.) a prirodzených vlastností materiálov použitých pri výrobe. Takéto zmeny nepredstavujú chybu výrobku a nemajú vplyv na jeho trvanlivosť alebo funkčnosť.
Vyhnite sa najmä:
1. Vystavovaniu dyhovaných prvkov vlhkosti a horúcej pare
2. Používaniu acetónu, čpavku, alkoholu a iných silných alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov na čistenie
3. Používaniu ostrých kefiek, špongií alebo handričiek na čistenie
4. Vareniu bez zapnutého odsávača pár v kuchynskom digestore
5. Vystavovaniu dyhovaných prvkov dlhodobému slnečnému žiareniu. To môže viesť k zmene farby dyhovaných prvkov.
6. Používajte mäkkú handričku a špeciálne prípravky na čistenie prvkov z lakovaného dreva.
III. PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA ČALÚNENÉHO NÁBYTKU
1. Čalúnený nábytok by sa mal používať v súlade s určeným účelom.
2. Pri vybaľovaní nepoužívajte ostré nástroje, pretože by sa mohlo poškodiť čalúnenie nábytku.
3. V dôsledku prepravy po vybalení môžu vzniknúť nepravidelné záhyby a pokrčenia čalúnenia. Účinok sa zvráti v priebehu niekoľkých dní po vybalení. Proces tvarovania možno urýchliť ručným tvarovaním vankúšov.
4. Pri premiestňovaní nábytku nedržte čalúnenie ani jeho voľné časti (vankúše), pretože by mohlo dôjsť k ich nenávratnej deformácii.
5. Je prirodzenou a normálnou situáciou, že prvky s prirodzenou výplňou z peria sa po krátkom čase používania zdeformujú (perie sa prevzdušní), preto je potrebné takéto prvky vytriasť, aby si zachovali svoj vzhľad a estetiku. Taktiež nie je nevýhodou, že sa jednotlivé kúsky pierok dostávajú von (majú ostré hroty), aj keď sú v špeciálnom obale na perie. Pri používaní nábytku s prírodnou výplňou môžete počuť šuchot peria, ktorý je výsledkom kontaktu peria s poťahom. Je tiež dôležité poznamenať, že osoby, ktoré sú alergické na perie, by nemali používať nábytok s prírodnou výplňou.
6. Čalúnený nábytok by nemal byť umiestnený v tesnej blízkosti aktívnych zdrojov tepla, ako sú radiátory, sporáky, kachle.
7. Nábytok by mal byť chránený pred škodlivými vplyvmi počasia. Vlhkosť vzduchu by tiež nemala prekročiť 70 %.
8. V prípade funkčných prvkov je potrebné rovnomerné umiestnenie (vyrovnanie) nábytku.
IV. ŠKVRNY A ICH ODSTRAŇOVANIE
1. Škvrny sa snažte odstrániť hneď, ako sa objavia. Pri väčšine tkanín odstraňuje systém jednoduchého čistenia väčšinu škvŕn, ktoré sa môžu na pohovke vytvoriť.
2. Použite savú handričku alebo papierový uterák a pokúste sa škvrnu odsať. Nevtierajte ju.
3. V prípade mastných škvŕn najskôr namočte škvrnu čistou vodou (najlepšie filtrovanou) a potom použite papierový uterák na odsanie prebytočnej tekutiny. Jemnými krúživými pohybmi rozotrite.
4. V prípade zaschnutých škvŕn odstráňte prebytočné nečistoty tupým nástrojom, napr. lyžicou, a potom postupujte podľa pokynov v bode 3
5. Tkaninu nenapínajte ani neťahajte
6. Pri použití rozpúšťadla ho neaplikujte priamo na škvrnu, ale použite čistú handričku alebo ho najprv naneste na neviditeľnú časť pohovky
7. Pomocou odstraňovača škvŕn odstráňte všetky zvyšky čistou handričkou a mäkkou kefou, pričom vždy kefujte so štetinami
8. Po vysušení vyčistite nábytok na najnižšom výkone vysávača pomocou hubice na čistenie nábytku.
V. PRAVIDLÁ ČISTENIA A UDRŽIAVANIA KOŽE
1. Kože by sa mali udržiavať čisté. Chráňte póry kože pred prachom a odstráňte prach suchou, mäkkou handričkou.
2. Tekuté nečistoty okamžite odstráňte osušením dobre nasiakavou handričkou.
3. Pevné nečistoty opatrne odstráňte tupým plochým nožom alebo lyžicou.
4. V prípade znečistenia, škvŕn od nápojov, jedla, sladkostí, kozmetiky, krvi, blata atď.
5. Pravidelné čistenie a údržba (2-4 krát ročne) nábytkovej kože zabraňuje jej znečisteniu a výrazne predlžuje jej životnosť. Prvé konzervačné ošetrenie je vhodné vykonať ihneď po zakúpení nábytku. Použitie komerčne dostupných čistiacich prostriedkov je povolené za predpokladu, že sa najprv otestujú na laku na neviditeľných miestach.
`